23.05.2019
Niecodzienna atrakcja czekała na uczniów Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy w dniu 6 maja 2019r. Szkołę odwiedziło Mobilne Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic. Dla uczniów przygotowano prezentacje na temat Układu Słonecznego. W rozstawionym na sali gimnastycznej planetarium, można było przenieść się pod nocne, rozgwieżdżone i pogodne niebo. Podróżując przez Układ Słoneczny uczniowie mogli odwiedzić każdą z planet, spotkać się ze Słońcem oraz spojrzeć na Drogę Mleczną z góry, odkrywając jej spiralny kształt. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły na obserwację nieba na otwartym terenie przy pomocy teleskopu. Taką możliwość miała grupa uczniów z działającego w szkole Koła Naukowego „Być jak Ignacy – chcemy latać…”, która w październiku 2018r. uczestniczyła w nocnym Pikniku pod gwiazdami w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Gwiezdny seans w Brzeźnicy zobaczyć mógł każdy uczeń. W podróży po naszym układzie słonecznym wzięło udział ponad 150 dzieci z placówki oraz zaproszone dwie grupy podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.
Wizyta gości z Niepołomic to nie pierwsza naukowa inicjatywa w tej szkole. Od kilkunastu lat prowadzony jest Kosmiczny Program Edukacyjny, w ramach którego podejmowanych jest wiele działań pobudzających aspiracje poznawcze młodzieży do zgłębiania tajników świata fizyki i astronomii, poszerzanie wiedzy i nabywanie nowych umiejętności, popularyzowanie astronomii oraz innych nauk ścisłych. W roku 2007, w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego PAFW – „Równać szanse”, realizowano projekt „Patrz w niebo… i pod nogi, a dojdziesz do gwiazd”. W maju 2011 roku uczniowie szkoły mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z pierwszym polskim astronautą, Mirosławem Hermaszewskim. Historyczny lot w Kosmos polskiego pilota miał miejsce w 1978 roku . Kontynuacją tego spotkania była telekonferencja z astronautą Michelem Hopkinsem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która odbyła się w grudniu 2013 roku. Tuż po zakończeniu telekonferencji doszło do drugiego połączenia konferencyjnego - z gen. Mirosławem Hermaszewskim, który przez blisko 20 minut dzielił sie swoimi przeżyciami z lotu kosmicznego i odpowiadał na pytania uczniów. W latach 2014 – 2017 szkoła była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Astronomicznego. Kolejnym krokiem w popularyzacji zainteresowań przestrzenią kosmiczną oraz krótkofalarstwem była Misja Stratosfera. W czerwcu 2018r. z terenu Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy został wypuszczony balon stratosferyczny. Balon uzbrojony w nadajnik APRS wskazywał jego aktualną pozycję a dołączona kamera dostarczyła pięknych, kosmicznych widoków. Zarejestrowane materiały przekazane zostały do celów edukacyjnych w szkołach. W organizacji całego przedsięwzięcia wspomagali szkołę Hubert Hajduk SQ9AOL, we współpracy z Włodzimierzem Tarnowskim SQ6NLN wraz z grupą specjalistów z Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR we Wrocławiu, Polskim Związkiem Krótkofalowców, Grupą ARISS Polska, Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy, przy wsparciu sponsorów.
16 czerwca 2019 roku, w ramach organizowanego przez szkołę Pikniku Naukowego w Brzeźnicy, podjęta zostanie kolejna próba wysłania balonu do granic stratosfery. Zorganizowana zostanie także akcja tworzenia żywej mapy nieba. Na piknik oraz na imprezy towarzyszące temu wydarzeniu już dziś serdecznie zapraszamy.