Ikony społecznościowe

Zasady demokratycznych wyborów

Wybory demokratyczne powinny być:

  • powszechne, tzn. każdy uczeń ma prawo do udziału w głosowaniu,
  • równe, tzn. każdy uczeń ma jeden głos,
  • bezpośrednie, tzn. każdy głosuje osobiście,
  • tajne, tzn. wybór jest anonimowy, a warunki podczas wyborów zapewniają tajność aktu głosowania,
  • większościowe, tzn. wybory wygrywa kandydat (lub kandydaci z jednej listy wyborczej), który otrzymał najwięcej głosów.

Pamiętajcie!

Wybory to nie jest konkurs popularności- pokażcie, że potraficie zrobić najlepiej to, co jest w szkole do zrobienia, po to by stała się ona miejscem, w którym z przyjemnością spędzacie czas.

W czasie kampanii nie wolno:
- oczerniać kandydatów, niszczyć lub usuwać plakatów konkurentów;
- dzień przed wyborami obowiązuje zakaz agitacji, tzw. cisza wyborcza,
- jeśli ktoś uważa, że jeden z kandydatów narusza w swej kampanii zasady fair-play albo rozpowszechnia fałszywe informacje, zgłasza ten fakt do komisji wyborczej.

Kampania wyborcza to akcja przeprowadzona przed wyborami, mająca na celu przedstawienie wyborcom poszczególnych kandydatów, ich programów itp., mająca doprowadzić do zwycięstwa w wyborach.

Złote zasady kandydatów:
 

1. Pokażcie, czemu ma to służyć.
Zanim zaczniecie przekonywać innych o swoich racjach, zapoznajcie się z opinią i potrzebami innych. Porozmawiajcie z innymi uczniami szkoły ? dowiedzcie się, jakie są ich oczekiwania wobec pracy samorządu. Zbierzcie informacje (np. przez internet), jakie pomysły na działania mają uczniowie innych szkół. Zastanówcie się, jakie posiadacie zasoby i czego potrzebujecie do realizacji swoich pomysłów. Zaopatrzcie się w mocne argumenty. 

2. Przygotujcie program wyborczy.
Zastanówcie się na czym zależy wam najbardziej, co chcecie osiągnąć i dlaczego? Wasz program powinien być atrakcyjny, ale też realny ? unikajcie obiecanek bez pokrycia. Postarajcie się o oryginalne pomysły- to często klucz do zwycięstwa.

3. Opiszcie siebie i wasze mocne strony.
Napiszcie kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach. Zastanówcie się, co wyróżnia was od innych kandydatów i opiszcie to jako jeden z waszych atutów. 

4. Pozyskajcie sojuszników. Powołajcie swój sztab wyborczy.
Pomyślcie, kto może pomóc w realizacji waszej kampanii. Poproście najbliższych znajomych o wsparcie przy pozyskiwaniu wyborców i promocję waszej osoby (to może być np. klasa do której uczęszczacie). 

5. Przeprowadźcie atrakcyjną kampanię.
Reklamujcie wasz program wyborczy na ciekawych i przyciągających wzrok plakatach, przygotujcie ulotki, które rozdawać będą wasi znajomi, zorganizujcie spotkania z wyborcami


Zapisano