„Stoi na stacji lokomotywa,
ciężka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa …”
Julian Tuwim
W roku szkolnym 2022/23 dzieci z oddziałów przedszkolnych 0I, 0II, 0III, a także uczniowie na świetlicy uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach czytelniczych pod hasłem „Spotkanie z bajką”.
Podczas zajęć odbywających się raz w tygodniu, w każdej grupie przedszkolnej, dzieci poznały serię bajek „Basia”, „Przygody Franklina”, „Przygody małych zwierzątek”, a także najpiękniejsze wiersze polskich autorów m.in. Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Seria książek „Basia” dotyczy spraw istotnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które są nie tylko lekturą pełną humoru, ale również stanowią pretekst do rozmów z dzieckiem na ważne tematy. Każdy z tomów to osobna historia z życia Basi i jej rodziny. Autorka Zofia Stanecka z humorem tworzy wspaniałe opowieści, które uczą, bawią i wzruszają. Podobnie bajki z serii „Przygody Franklina” bawią i wychowują, są uwielbiane przez dzieci na całym świecie. Wiersze polskich autorów są ponadczasowe, wciąż nasze dzieci je uwielbiają i bardzo chętnie ich słuchają. Wiele z nich umieją na pamięć. Z kolei dzieci na zajęciach świetlicowych podczas cotygodniowych spotkań zapoznały się m.in. z książką pt. „Dobre wychowanie wierszem” autorstwa Bożeny Pierga. Wykonywały również prace plastyczne związane z poznanymi bajkami o zwierzętach m.in. „Pięciopsiaczkami” Wandy Chotomskiej. W bibliotece odbywały się również okolicznościowe zajęcia czytelnicze z okazji „Międzynarodowego Święta Pluszowego Misia” obchodzonego 25 listopada, „Mikołajek”, „Świąt Bożego Narodzenia”, „Walentynek”, „Powitania wiosny”, „Świąt Wielkanocnych”, „Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci”.
Zajęcia czytelnicze „Spotkanie z bajką” będą kontynuowane przez p. Anetę Sieradzką-Kucharską w przyszłym roku, bo czytanie dzieciom na głos rozwija ich pamięć, uwagę, koncentrację, wyobraźnię, zasób słownictwa i wiedzę ogólną. Jest wspaniałą, wartościową rozrywką i przenosi dzieci w piękny, bajkowy świat.