Przystanek Szwecja!
W dniu 3 kwietnia 2023 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej pod hasłem: „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja!”.
Celem inicjatywy było ukazanie naszym uczniom literatury, jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej. Akcja polegała na czytaniu na głos uczniom i uczennicom fragmentów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Dzieci przedszkolne miały zorganizowane zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej pod hasłem „Spotkanie z bajką szwedzką”. Poznały książeczkę pt. „Pettson na biwaku” autorstwa Svena Nordqvist, pisarza słynącego z serii bajek o przygodach zabawnego staruszka Pettsona. Dzieciom również bardzo spodobała się bajka Ulfa Starka pt. „Jak mama została Indianką”. Jednak nasze przedszkolaki najbardziej rozbawiły przygody Pippi z książki Astrid Lindgren pt. „Pippi Pończoszanka”. Natomiast uczniowie klasy pierwszej słuchali o przygodach Pippi w nieco inny sposób, chyba tak jak chciałaby sama bohaterka, siedząc na ławkach, leżąc na podłodze z nogami w górze. Bohaterów książki oraz flagę Szwecji dzieci narysowały kolorową kredą na placu, przy szkole. Drugoklasiści i trzecioklasiści wykonali piękne prace plastyczne na podstawie wysłuchanych fragmentów książek Astrid Lindgren takich jak „Dzieci z Bullerbyn”, „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Pippi Pończoszanka”. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Szwecja! sprawił, że uczniom naszej szkoły nie jest obca literatura stworzona przez szwedzkich autorów. Bezkonkurencyjną autorką tutaj jest oczywiście Astrid Lindgren i takie tytuły jak: „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja, córka zbójnika”, „Emil ze Smalandii” , a wśród uczniów klas młodszych i starszych największą popularnością cieszy się seria, której bohaterką jest Pippi. Podczas zajęć poświęconych literaturze szwedzkiej uczniowie poznali nową serię autorstwa Martina Widmarka, której głównymi bohaterami są Maja i Lasse. I tak klasa IVb wysłuchała fragmenty z „Tajemnicy meczu”, a klasa Va z części „Tajemnica miłości”. Uczniowie klas starszych, czyli VII i VIII poznali wzruszającą historię dwóch braci, Jonatana i Karola Lwa, bohaterów powieści „Bracia Lwie Serce”.
Ponadto w bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawę prezentującą książki szwedzkich autorów dla dzieci i młodzieży oraz wypożyczyć wybrane egzemplarze.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbył się także konkurs na najliczniej przebraną klasę. Uczniowie przebrali się za bohaterów literatury szwedzkiej, a sporo z nich założyło ubrania w kolorze żółto-niebieskim, symbolizującym flagę Szwecji. Było bardzo zabawnie i kolorowo. Wśród przebrań królowała oczywiście Pippi! Uczniowie przebrani w tym dniu, nie byli pytani na lekcjach.
W celu wyłonienia klas najliczniej przebranych, komisja konkursowa brała pod uwagę procent przebranych uczniów z całej klasy, spośród obecnych w tym dniu.
Kategoria I - klasy 1 - 3
I miejsce: kl. 1a, 2b – 100% przebranych uczniów
Wyróżnienie: kl. 2a – 67%
Kategoria II - klas 4 - 6
I miejsce: kl. 4b – 78%
Wyróżnienie: kl. 5b – 62%
Kategoria - klasy 7-8
I miejsce: kl. 8a – 76%
Wyróżnienie: kl. 8b – 64%
Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów dla dzieci. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy pomysłowych kostiumów! Mamy nadzieję, że ten dzień przyniósł Wam sporo radości, dobrej zabawy i wiedzy na temat kultury europejskiej.
Wymienione wyżej klasy mogą odebrać swoją nagrodę za wyjątkowe zaangażowanie w obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Nagrodą dla klas, które zajęły I miejsce oraz zdobyły wyróżnienie w swojej kategorii jest:
Dzień bez odpytywania, sprawdzianów, kartkówek i zadań domowych!
Prosimy wychowawców wymienionych klas o pomoc w ustaleniu dogodnego terminu.
W obchody „Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów” była zaangażowana cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy: dzieci z oddziałów przedszkolnych 01 - 03, uczniowie z klas I - VIII oraz wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Koordynatorem akcji była p. Aneta Sieradzka-Kucharska.